Tuesday, April 15, 2008

Delta łączy się z Northwest


Powstała największa linia lotnicza na świecie, ale to nie wszystko - coraz głośniej mówi się o bliskiej fuzji United i Continental. Skorzystają na tym pasażerowie LOT, bo United jest partnerem polskiego przewoźnika w sojuszu Star Alliance, a mariaż z Continental daje więcej połączeń.

Wartość połączonych linii Delta i Northwest wynosi 17,7 mld dol. Zatrudniają teraz w sumie ok. 12 tys. pilotów. Wydaje się więc, że zwolnienia są nieuniknione.

Wiadomo, że po fuzji Delty z Northwest nowa linia przyjmie nazwę Delta, a jej siedziba głowna będzie się mieścić w Atlancie - mieście-bazie Delty. Żadna z obu baz przesiadkowych (tzw. hubs: Delty w Atlancie, Northwest w Detroit) nie zostanie zamknięta, na umowę na nowych warunkach wyrazili już zgodę piloci Delty, jak dotąd wciąż fuzji sprzeciwiają się piloci Northwest. Uważają, że w nowej rzeczywistości będą poszkodowani względem kolegów z Delty. Przeciwny jest również związek zawodowy operatorów obsługi naziemnej dla Northwest. Do protestu chce wciągnąc pracowników Delty.

NAJWIĘKSZE LINIE LOTNICZE ŚWIATA
wg liczby pasażerów w milionach w 2006 r.

American Airlines 99,83
Southwest Airlines 96,28
Delta Air Lines 73,58
Air France-KLM 73,48
United Airlines 69,27
Northwest Airlines 55,93
Lufthansa 51,21
All Nippon Airways 49,23
Japan Airlines 48,91
China Southern 48,51

No comments: