Wednesday, April 30, 2008

Airbus skoryguje termin dostaw A380?


Terminarz dostaw samolotów jest już opóźniony o 2 lata. Kierownictwo EADS chce go w najbliższym czasie zrewidować. Prezes Tom Enders przyznaje jednak, że plany dostaw mogą zostać utrzymane.

W tym roku Airbus ma dostarczyć 13 samolotów A380 z rozkładem 525 foteli i kolejnych 25 w 2009 r. W ubiegłym roku pierwszy A380 rozpoczął rejsowe loty w barwach Singapore Airlines. Spośród zamówień najpoważniejsze pochodzi od linii lotniczych Emirates z Dubaju, które zarezerwowały 58 maszyn za 300 mln dolarów każda ( w sumie ponad 17 mld dol.). Prezes Emirates Tim Clark jest pewny, że jego linia dostanie pierwsze cztery A380 do końca roku, a kolejne do marca roku przyszłego.

Projekt produkcji A380 napotkał poważną przeszkodę w postaci wykrytej w 2006 r. usterki w okablowaniu. Części z usterką zostały dostarczone do zakładów we Francji z fabryki w Niemczech, więc produkcja musiała tam zostać wstrzymana. Konieczne było ponowne ręczne okablowanie elementów. Usunięcie wszystkich usterek trwało 2 lata.

Nabywcy Airbusa, którzy muszą dłużej czekać na swoje zamówione samoloty nie wahają się przed pozywaniem do sądu producenta. Np. linie lotnicze Qantas z Australii dostała od EADS w ubiegłym roku ponad 104 mln dolarów australijskich (ponad 98 dolarów amerykańskich) rekompensaty.

Zobacz moje zdjęcia Airbusa A380

No comments: