Thursday, September 13, 2007

Usterka w samolotach Bombardiera
Skandynawskie linie lotnicze SAS zawiesiły loty turbośmigłowych Q400 po dwóch przypadkach awarii podwozia przy lądowaniu.

Dwukrotnie w ciągu 2 dni doszło do awarii podwozia przy lądowaniu. Za pierwszym razem samolot lądował w duńskim mieście Aalborg bez jednego koła i 5 pasażerów doznało niegroźnych obrażeń. W drugim przypadku w wyniku awaryjnego lądowania samolotu z Kopenhagi do Wilna na Litwie nikomu nic się nie stało.

SAS odwołał w czwartek 114 rejsów wykonywanych przez Q400, a ich przegląd w poszukiwaniu i usunięciu usterki może zająć kilka tygodni. Wszystko zależy od testów u producenta maszyn - kanadyjskiego Bombardiera.

Większość odwołanych lotów - a w ciągu 5 dni od pierwszego wypadku było ich w sumie 280 - dotyczy w większości lokalnych rejsów na terenie Danii. Straty związane ze zmianami w rozkładach lotów kosztowały SAS 1,5 mln dolarów w ciągu dwóch dni.

SAS wynajmuje maszyny w trybie awaryjnym od innych przewoźników oraz przesuwają na trasy duńskie samoloty innych linii, w tym m.in. od Estonia Air, które należą do SAS Group.

Bombardier - trzeci największy na świecie producent samolotów - wezwał wszystkich użytkowników modelu Q400 do uziemienia tych wszystkich maszyn, która mają już przelatane 10 tys. cykli startu i lądowania. W SAS samoloty Q400 stanowią 10 proc. floty tej linii. jeszcze nie wiadomo, czy władze skandynawskich linii bedą się starać o rekompensaty od producenta.

Z kolei Austrian Airlines w trybie pilnym dokonały przeglądu 10 swoich samolotów Q400 i po pomyślnych wynikach inspekcji przekazały je do dalszej eksploatacji.

Bombardier's Press Release about Q400 incidents

No comments: