Monday, September 17, 2007

Katastrofa w Tajlandii


89 osób zginęło, kiedy samolot McDonnell-Douglas MD-82 tanich linii lotniczych One-Two-Go Airlines rozbił się na lotnisku w Phuket.

Samolot leciał z Bangkoku do popularnego ośrodka turystycznego w Phuket, dotkniętego tsunami w 2004 roku.

"Kiedy tylko uderzyliśmy (w ziemię), zrobiło się ciemno i wszystko na nas spadło" - powiedziała 23-letnia Mildred Furlong, kelnerka z Kanady, która przeżyła katastrofę. Jej udało się uciec, dzięki temu, że współpasażerowie wybili szybę w oknie. Inni świadkowie opisywali chaotyczne sceny ucieczki z płonącego samolotu.

78 ze 123 pasażerow (+7 członków załogi) na pokładzie stanowili cudzoziemcy. Stanowili oni 57 ofiar śmiertelnych. 26 ofiar śmiertenych to Tajowie. 6 ciał nie zostało jeszcze zidentyfikowanych. Wiadomo, że na pokładzie było 10 turystów z Izraela, tylko dwójka z nich trafiła do szpitala. Wśród ofiar jest także jeden z pilotów maszyny - 56-letni Indonezyjczyk. Najprawdopodobniej do wypadku doszło z powodu bardzo trudnych warunków pogodowych - padał bardzo ulewny deszcz. Pilot dostał w ostatniej chwili pozwolenie na odstąpienie od lądowania, ale było już za późno - samolot uderzył w pas lotniska.

Ekipy ratunkowe wydobyły spośrod szczątków maszyny dwie "czarne skrzynki", rejestrujące szczegóły lotu.

Zobacz pełną listę pasażerów lotu OG/OX269


Linia One-Two-Go lata od niespełna 3 lat. jest tańszą ofertą przewoźnika Orient Thai Airways z siedzibą w Bangkoku. Wypadek z 16 września był pierwszym w historii tej linii i pierwszym tak poważnym od dziesięcioleci w tajskim lotnictwie.

No comments: