Wednesday, September 26, 2007

Jak przewieźć zwierzaka w amerykańskim samolocie?

1. Przede wszystkim skontaktuj się z lekarzem wereynarii, który znając Twojego psa czy kota będzie w stanie powiedzieć, czy czasem podróż nie jest dla czworonoga niewskazana ze względu na jego stan zdrowia.

2. Wszystkie świadectwa szczepiń powinny być aktualne - miejmy przy sobie zaświadczenia o szczepieniach na wściekliznę i inne zaświadczenia zdrowotne, które mają mniej niż 10 dni. Weterynarz nie będzie robił problemu. Po pierwsze tych dokumentów mogą wymagać linie lotnicze, a po drugie w przypadku, kiedy pies czy kot będzie potrzebował pomocy lekarskiej, obcy weterynarz będzie wiedział, z kim ma do czynienia.

3. Pies czy kot, aby latać, musi mieć co najmniej 8 tygodni. Czworonogi potrzebują dodatkowej rezerwacji. Przepisy linii lotniczych mają różne wymagania w sprawie rozmiaru nosidełek dla zwierząt, w których można wnieść psa lub kota na pokład. Nosidełko liczy się jako jedna sztuka bagażu podręcznego do 15 funtów i musi zmieścić się pod fotel pasażera przed naszym fotelem. American Airlines każe sobie płacić dodatkowo 80$, a United 85$. Pies czy kot muszą być zamknięte w nosidełku przez cały czas trwania lotu. Konieczne jest ich wyjęcie podczas kontroli bezpieczeństwa przed odlotem, więc pasażer musi mieć przy sobie smycz.

4. Większe zwierzęta muszą podróżować w luku bagażowym. Tutaj też trzeba się skontaktować w sprawie szczegółów z linią. AA kasuje 100$ od zwierzaka, United - od 100 do 200$ - w zależności od rozmiaru zwierzaka. Przez całą podróż pies czy kot musi mieć przy sobie (na obroży) dane na swój temat, przede wszystkim z informacjami kontaktowymi do właściciela. Na kojcu przewożonym w luku warto umieścić zdjęcie psa i napisać na nim "Live Animal" w kilku miejscach. Przy drzwiach umieścić należy napis: "Don't open without permission from owner or vet". W kojcu trzeba umieścić ulubiony kocyk psa, który pomoże mu się uspokoić, ale nigdy nie należy faszerować zwierzęcia środkami uspokajającymi.

5. Pamiętaj, by latać poza godzinami szczytu, wcześnie rano, albo poźno wieczorem, zaś w zimie w środku dnia. Wyjdzie to na zdrowie Tobie i Twojemu zwierzakowi. Bądź pewny, że załoga i kapitan wiedzą, iż podróżujesz ze zwierzęciem.

6. Jeśli lot ma przesiadkę, znajdź taki, podczas którego będziesz miał dużo czasu na wyprowadzenie psa na zewnątrz budynku terminalu.

Każdego roku około 29 mln Amerykanów wybiera się w podróż samolotem ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi.

Linie lotnicze mają różne wewnętrzne przepisy odnośnie przewozu zwierząt. Niektóre mają nawet specjalne programy dla często podróżujących.

No comments: