Thursday, July 19, 2007

Virgin America


Tania linia Richarda Bransona, która będzie latać w USA, rozpoczęła intensywną kampanię w amerykańskich mediach.

Amerykańska federalna agencja ruchu lotniczego zaaprobowała wniosek o licencję nowego przewoźnika, który chce rozpocząć rejsy w sierpniu, a już teraz rozpoczął sprzedaż biletów. Virgin America będzie latać pomiędzy wschodnim i zachodnim wybrzeżem USA (pomiędzy Nowym Jorkiem, Waszyngtonem, Los Angeles, San Diego, San Francisco i Las Vegas.

Jak głoszą reklamy, Virgin America ma rywalizować z innymi tanimi liniami takimi atrakcjami jak jedzenie zamawiane za pomocą elektronicznego panelu w oparciu fotela, darmowe zatyczki do uszu i słuchawki, możliwość wysyłania sms-ów z pokładu, dostęp do darmowej telewizji, gier elektronicznych i filmów na żądanie. Do tego dochodzi niespotykane oświetlenie wnętrza kabiny. Współpraca linii z Google da pasażerom możliwość dokładnego obserwowania trasy lotu i miejsc pobytu w mieście, do którego zmierzają.

Virgin America będzie korzystać z samolotów Airbus A319 i A320. W ciągu 5 lat chce uruchomić rejsy pomiędzy kolejnymi 29 miastami. Nie ukrywa, że głownym konkurentem jest JetBlue. Lot pomiędzy San Francisco a LA ma kosztować 44 dolary w jedną stronę - około połowę ceny, jaką oferują obecnie inne linie. Lot JFK-LAX kosztuje 149 dolarów w jedną stronę.

Porównałem ceny z JetBlue i za lot z Nowego Jorku do Los Angeles (ale na lotnisko w Long Beach) trzeba tej linii zapłacić 209 dolarów, zaś za rejs między SF i LA (ale z Oakland na Long Beach) jakieś 90 dolarów, choć jest i bilet za 59 dolarów bardzo wcześnie rano. Fotele w pierwszej klasie Virgin America na linii Los Angeles-Nowy Jork mają kosztować 389 dolarów w jedną stronę. Bilety można kupować od czwartku bezpośrednio na stronie www.virginamerica.com, albo za pośrednictwem portalu Orbitz, który ogłosił, że będzie je sprzedawał na swoich stronach Orbitz.com i cheaptickets.com.

Branson jest właścicielem linii Virgin Atlantic, która lata pomiędzy Wlk. Brytanią a USA, Australią i Hongkongiem. W 2000 roku uruchomił linię Virgin Blue, która stała się drugim największym przewoźnikiem w Australii.

1 comment:

Marcin said...

Do banI! Nic nie mozna sprawdzic, bo strona Virgin America sie nie otwiera. Moze sie zapchala...?