Monday, August 27, 2007

Pierwszy czarterowy lot pielgrzymkowy


Włoskie linie Mistral Air uruchomiły w poniedziałek pierwszy czarterowy lot pielgrzymkowy do Lourdes.

Od przyszłego roku przewoźnik, którego nowa oferta uzyskała aprobatę Watykanu, będą organizowały loty czarterowe do takich sanktuariów jak Fatima, Santiago de Compostela czy Częstochowa. Do tej pory Mistral Air zajmował się głównie przewozem cargo.

W pierwszej czarterowej pielgrzymce do sanktuarium maryjnego we Francji wzięli udział przedstawiciele Kościoła i VIP-y. W specjalnie przygotowanym dla pielgrzymów Boeingu 737-300 w kolorach watykańskiej flagi na fotelach znajduje się nowe hasło: "Szukam Twojej twarzy, Panie". W czasie lotu pasażerowie mogli oglądać filmy o tematyce religijnej.

"Chcemy stworzyć takie warunki, które umożliwią pielgrzymom przeżywanie pielgrzymki począwszy od lotniska w ich rodzinnym mieście, jeszcze zanim dotrą do celu podróży" - powiedział dziennikarzom ojciec Caesar Atuire, dyrektor "Opera Romana Pellegrinaggi", instytucji podlegającej diecezji rzymskiej, która zajmuje się organizacją pielgrzymek. "Dlatego właśnie podjęliśmy tę inicjatywę, ze specjalnym samolotem, odpowiednio przeszkoloną załogą i napisami na pokładzie, by pomóc ludziom głębiej przeżyć to doświadczenie".

Pięcioletnia umowa między Mistral Air a "Opera Romana Pellegrinaggi" przewiduje organizację lotów pielgrzymkowych z siedmiu lotnisk we Włoszech, w tym z Rzymu i Werony, do takich
miejsc jak Fatima w Portugalii, Lourdes we Francji, Santiago de Compostela w Hiszpanii, Synaj w Egipcie, Ziemia Święta oraz Częstochowa. Przedstawiciele firmy przewidują, że z ich usług będzie korzystać 150 tys. pasażerów rocznie. Catholic News Agency podała, że w przyszłości w grę wchodzić mogą także loty do Guadelupe w Meksyku.

Watykan nie ma własnych linii lotniczych ani lotniska, ale jest jednak raczej wątpliwe, by papież, który na co dzień korzysta z helikoptera włoskich sił lotniczych, miał kiedyś skorzystać z usług Mistral Air.

Na zdjęciu: Były przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch kard. Camillo Ruini na pokładzie pielgrzymkowego samolotu

No comments: