Thursday, March 6, 2008

Boeing 777 przewiózł tylko 5 pasażerów


Linia American Airlines znalazła się pod ostrzałem krytyki ekologów, kiedy zdecydowała się nie odwołać lotu z Chicago do Londynu z ... 5 pasażerami na pokładzie.


Samolot zużył podczas rejsu 22 tys. galonów paliwa. Do zdarzenia doszło 9 lutego. Tego dnia AA musiało odwołać jedno z czterech połączeń pomiędzy Londynem a Chicago. Dla pasażerów znaleziono miejsca w innych samolotach, nawet w klasie business. Z wyjątkiem 5 osób.

Obliczono, że na każdego z tej piątki przypadło wyprodukowanie 43 ton dwutlenku węgla. To 45 razy więcej niż przypadłoby na każdego pasażera, gdyby samolot leciał pełny. Ilość zużytego paliwa wystarczyłaby, by 5 fordów mondeo objechało Ziemię pięciokrotnie.

Lot kosztował AA ok. 30 tys. funtów, ale rzecznik linii zapewnia, że nie było innego wyjścia. Mogliśmy odwołać ten rejs i spróbować umieścić pasażerow na pokładach samolotów innych przewoźników, być może nazajutrz, ale w Londynie czekali pasażerowie, którzy w przypadku odwołania tego samolotu, nie mogliby wylecieć do Chicago.

No comments: