Friday, January 29, 2010

Warszawskie lotnisko przyznało nagrody

Lotnisko F. Chopina w Warszawie po raz czwarty przyznało swoje doroczne nagrody za "nieprzeciętne osiągnięcia w 2009 roku.

Oto laureaci:


Swiss - za największy wzrost ruchu pasażerskiego wśród przewoźników tradycyjnych

Wizz Air - za największy wzrost ruchu pasażerskiego wśród low-costów

Travel Service - za największy wzrost ruchu pasażerskiego wśród przewoźników czarterowych

Itaka - za wykreowanie największego wzrostu ruchu pasażerskiego wśród przewoźników czarterowych

Jet Air - za rozwój siatki połaczeń rozkładowych z warszawskiego lotniska

UPS - za przewiezienie największego wolumenu cargo z warszawskiego lotniska

PLL LOT - nagroda pasażerów dla linii zapewniającej najwyższy poziom satysfakcji

Łącznie w 2009 roku z usług warszawskiego lotniska skorzystało ponad 8,3 miliona pasażerów. Obsłużyło blisko 136 tys. operacji lotniczych (w tym niemal 116 tys. operacji pasażerskich).

Pasażerowie rejsów rozkładowych stanowili ponad 84,4% procent wszystkich podróżnych. Z usług przewoźników niskokosztowych skorzystało 18,5% pasażerów, a 90% wszystkich pasażerów podróżowało na trasach międzynarodowych.

Tradycyjnie przewoźnikiem, który przewiózł największą ilość pasażerów w ruchu rozkładowym były Polskie Linie Lotnicze LOT. Na kolejnych miejscach znalazły się linie Wizz Air, Lufthansa i Norwegian. Najchętniej wybieranymi kierunkami były Londyn, Paryż i Frankfurt.

Na kierunkach czarterowych największym zainteresowaniem pasażerów cieszyły się połączenia z Egiptem, Turcją i Grecją. Najwięksi touroperatorzy, których usług korzystali pasażerowie lotniska to kolejno Itaka, Triada i Exim Tours.

W 2009 roku, w rozkładzie lotów warszawskiego Lotniska pojawiło się 8 nowych połączeń do Belgradu (LOT), Drezna i Łodzi (Jet Air), Dubrownika (Norwegian), Forli (Wizz Air), Gatwick (Aer Lingus), Mediolan Linate (CAI), Poprad (Danube Wings).
Z Lotniska Chopina rozpoczęło operacje trzech nowych przewoźników: Air Balic (do Rygi), Danube Wings (do Popradu) i TAP Portugal (do Lizbony).

No comments: