Wednesday, October 21, 2009

Samolot wylądował na pasie do kołowania

Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) rozpoczęła śledztwo w sprawie samolotu, który wylądował w poniedziałek na pasie do kołowania zamiast na pasie startowym. Do zdarzenia doszło w poniedziałek na lotnisku w Atlancie. Lecący z Rio de Janeiro Boeing 767 linii Delta (lot 60 z 194 pasażerami na pokładzie) zamiast na pasie startowym 27R wylądował na pasie do kołowania M. Oba pasy są położone równolegle do siebie i oba są tej samej długości (ok. 4 km). Pas startowy jest jednak oznaczony białym oświetleniem, podczas gdy pas do kołowania oświetleniem niebieskim. Na szczęście na pasie do kołowania nie znajdował się żaden inny samolot.

Do czasu wyjaśnienia incydentu piloci feralnego lotu zostali zawieszeni. CNN podało, że tuż przed lądowaniem w samolocie mogło dojść do jakiejś sytuacji awaryjnej (medical emergency).

Dwa tygodnie temu FAA opublikowała dane, z kórych wynika, że w USA w ciągu roku liczba incydentów związanych z uniknięciem kolizji samolotów na lotniskach lub w przestrzeni ponad nimi spadła o połowę.

No comments: