Saturday, April 4, 2009

Przelot nad Warszawą

W ubiegły czwartek miałem możliwość przelecieć się odrzutowcem nad Warszawą, a jednocześnie poczuć się jak biznesmen, którego stać na wynajęcie takiego samolotu.


Przyjechałem do terminalu VIP Aviation na warszawskim Okęciu. Stamtąd przewieziono nas busem do hangaru należącego do firmy Blue Jet, która wynajmuje biznesowe odrzutowce i której flota składa się z dwóch samolotów odrzutowych Cessna (Citation Jet 2 i Citation XLS) i dwóch odrzutowych Bombardier (Challenger 300 i Global 5000).

Wylosowałem przelot Challengerem 300. Wznosi się w błyskawicznym tempie 1,5 km na minutę. Rzeczywiście silniki mają takiego kopa, że zanim zdążyłem uruchomić aparat, by zrobić zdjęcie centrum Warszawy z góry już byliśmy nad Bemowem.

Lot był krótki, może trwał z 15-20 minut, ale była okazja żeby zobaczyć kabinę pilotów, bo w czasie lotu pozostawiono ją otwartą.Podróżować takim samolotem można w naprawdę komfortowych warunkach. Skórzane, wygodne fotele, odchylane w tył, z podnóżkami, odjeżdżające od okna w stronę środka kabiny, gdyby przyszła konieczność rozłożenia stolika i pracy lub omówienia biznesowych planów. Pozwala na to dość szeroka kabina.Z tyłu wygodna kanapa. Jednocześnie może nim lecieć 9 pasażerów oraz stewardessa. Samolot ma zasięg 5,700 km, co pozwala na lot z Warszawy do Dubaju, Nowosybirska czy na Wyspy Kanaryjskie.

Przelecieliśmy nad Modlinem. Wróciliśmy od południa, przelatując nad Piasecznem.

Koszt godziny lotu takim samolotem wynosi 4,600 euro.

No comments: