Friday, May 2, 2008

Samoloty latają wolniej


Każdy sposób na oszczędzania paliwa jest dobry - twierdzą amerykańskie linie lotnicze i zmniejszają prędkość, z jaką latają ich maszyny.

Lot trwa co prawda parę minut dłużej, ale na kosztach paliwa można zaoszczędzić miliony dolarów. Jako pierwsze w USA eksperymentalnie wprowadziły to rozwiązanie linie Southwest jakieś 2 miesiące temu. Wydłużają czas trwania rejsu od 1 do 3 minut, w zamian prognozują oszczędności paliwa rzędu 42 mln $ rocznie.

Podczas jednego lotu Northwest z Paryża do Minneapolis w ubiegłym tygodniu samolot zaoszczędził 162 galonów paliwa (535$). Rejs przedłużył się o 8 minut i trwał 8 godz. i 58 minut. Średnią prędkość lotu - 542 mph zmniejszono o 10 mph.

JetBlue dodaje do każdego lotu średnio 2 minutki, co pozwala na przestrzeni całego roku zaoszczędzić aż 13,6 mln $. Northwest na dodaniu 4 minut do czasu przelotów na Hawaje i z powrotem oszczędza 600 tys. $ rocznie tylko na tej trasie.

United Airlines chcą zastosować nawet specjalne oprogramowanie, które pomoże pilotom wybrać najbardziej optymalną trasę przelotu i prędkość. United chce zaoszczędzić w ten sposób w sumie 20 mln w skali roku.

No comments: