Wednesday, February 17, 2010

Piloci Lufthansy zapowiadają strajk


Związek zawodowy niemieckich pilotów Cockpit zapowiedział na poniedziałek 22 lutego strajk, który może potrwać nawet do przyszłego czwartku, 25 lutego. Strajkować będą piloci Lufthansy, Germanwings i Lufthansy Cargo. Piloci nie chcą podwyżek płac. Zamiast tego chodzi im o gwarancje zatrudnienia w Lufthansie i zaprzestanie przenoszenia ich etatów do należących do Lufthansy spółek-córek. Związek chciał mieć także większy wpływ na decyzje biznesowe w firmie, ale na te żądania Lufthansa nie mogła przystać.

Jeśli strajk dojdzie do skutku, może kosztować firmę 10 mln euro dziennie. Według biura prasowego Lufthansy pasażerowie zostaną umieszczeni w samolotach innych linii należących do Lufthansy. Pasażerowie nie będą też płacić dodatkowo za zmiany w rezerwacjach, dostaną zwroty za rezygnację z lotu w trakcie strajku lub w przypadku odwołanego rejsu.

Piloci Lufthansy uważani są za jednych z najlepiej zarabiających na świecie. Według Süddeutsche Zeitung średnia pensja bez dodatków i udziałów pracowniczych to 180 tys. euro. Do tego dochodzą coroczne uzgodnione wcześniej podwyżki.

Nic dziwnego, że sprzeciwiają się polityce firmy, która przenosi pracowników do pracy w przejmowanych liniach (np. Lufthansa Italia, Austrian Airlines, British Midlands). Tam będą zarabiać znacznie mniej.

http://www.sueddeutsche.de/wirtschaft/288/503510/text/
http://www.ftd.de/unternehmen/:wirtschaft-lufthansa-piloten-stimmen-fuer-streik/50075833.html
http://de.reuters.com/article/topNews/idDEBEE61G08020100217

P.S. Fotka jest moja.

No comments: