Friday, October 31, 2008

Pożegnanie z Tempelhof


W czwartek o północy oficjalnie zamknięto legendarne berlińskie lotnisko

Wielu mieszkańcom powojennego Berlina to lotnisko uratowało życie - podczas blokady miasta przez wojska ZSRR w 1948, w ramach "mostu poiwtrznego" lądowały tutaj samoloty z zaopatrzeniem - nie tylko żywnością i ubraniami, ale też m.in. węglem (w sumie ponad 2.3 miliona ton). Ponieważ po blokadzie dróg dojazdowych do berlina Zachodniego została tylko droga powietrzna, W eskspresowym tempie wybudowano dwa pasy startowe. Ostatni samolot w ramach akcji Berlin Airlift wylądował na Tempelhof 30 września 1949 r., mimo że od maja miasto było juz "odblokowane".

Foto: Günter Wicker / Photur / Berliner Flughäfen

W czwartek o północy po raz ostatni wystartowały stąd zabytkowe Douglas DC-3 i JUnkers Ju-52 - modele z lat 40. (około 200 osób protestowalo przeciw zamknięciu) Pas startowy pochodzi z roku 1927, ale monumantalny budynek (projekt autorstwa Speera) został wzniesiony za Hitlera przez przymusowych robotników.

Ostatecznie Tempelhof jako jedno z trzech berlińskich lotnisk (obok Tegel i Schoenefeld) zaczęło przynosić dotkliwe dla miejskiego budżetu straty (10 milionów euro rocznie), spadł też ruch pasażerski. W 2011 ma nastąpić otwarcie nowego lotniska Berlin Brandenburg International, które bedzie pełnić docelowo rolę jedynego dla berlińskiej metropolii (Tegel też zostanie zamknięte w 2011, a Schoenefeld zastąpione przez BBI). Co stanie sie z Tempelhof? Los terenu wielkości nowojorskiego Central Parku jest niepewny. W planach są tak odmienne koncepcje jak osiedle mieszkaniowe albo prywatna klinika.


Foto: Berliner Flughäfen / Archiv

Ciekawostka z Wikipedii - w związku z przypadkami porywania samolotów rejsowych w Polsce w latach 80. i próbami dolecenia do Berlina Zachodniego (na lotnisko Tempelhof), skrót LOT rozwijano anegdotycznie jako "Landing on Tempelhof", "Landet oft am Tempelhof", "Linie Okęcie-tempelhof".

Ciekawa strona poświęcona lotnisku Tempelhof

1 comment:

Anonymous said...

bardzo ciekawe, dzieki